Futbol Penaltı Kuralları

Futbolda serbest vuruş, korner gibi duran topların yanı sıra bir de penaltı vuruşu bulunmaktadır. Bu vuruş kısa ismiyle direkt penaltı olarak da geçmektedir. İngilizcede ceza anlamına gelen penaltı, gole ulaşmanın en net yoludur. Futbol penaltı kuralları içinde ilk olarak topun konumu gelmektedir. Top, ceza sahasındaki beyaz noktanın üzerinde olmalıdır.

Yalnızca penaltı kullanacak oyuncu ve rakip takımın kalecisi ceza sahasında olmaktadır. Bu futbolcuların haricinde ceza sahasına giriş yapan bir futbolcu varsa penaltı atışı tekrar edilir. Topu tutmak için hamle yapacak kaleci, kale çizgisinin üzerinde olmalıdır. Kalecinin kale direklerine ve filelere dokunması da kesinlikle yasaktır.

Dünyanın En İyi Penaltı Atan Oyuncuları

Futbol maçlarındaki en ağır ceza kuşkusuz penaltıdır. Bu nedenle takımların penaltı atan oyuncularının yetenekli ve ayaklarını iyi kullandıkları görülür. Böylece penaltı kaçırma ihtimali en aza iner. Buradan hareketle dünyanın en iyi penaltı atan oyuncuları özelinde bir listeleme yapmak mümkündür:

  • Cristiano Ronaldo – 144 penaltı golü, 29 penaltı kaçırdı
  • Matt Le Tissier – 49 penaltı golü, 1 penaltı kaçırdı
  • Marco van Basten – 51 penaltı golü, 4 penaltı kaçırdı
  • Alan Shearer – 72 penaltı golü, 5 penaltı kaçırdı
  • Zlatan Ibrahimovic – 84 penaltı golü, 17 penaltı kaçırdı

Penaltı atma konusunda zirvede yer alan Portekizli yıldız Ronaldo, forma giydiği takımlardaki penaltı anlarında rakiplerin korkulu rüyası olmayı başarmıştır.

Futbolda Penaltı Nasıl Olur?

Bir futbol maçında ceza sahasında içinde gerçekleşen bazı aksiyonlar sonucunda hakem penaltı noktasını gösterilebilir. Peki futbolda penaltı nasıl olur? Esasen penaltı yapmanın en yaygın görülen şekli, oyuncunun kendi ceza sahası içinde rakibine faul yapmasıdır. Bu faulün mutlak suretle golü engellemesi gerekmez. Ceza sahasında içinde rakibe yapılan tüm faullerde rakip penaltı kazanır.

Penaltı olmasına neden olan bir başka şey de, ceza sahasında topa elle müdahaledir. Kaleci haricindeki bir oyuncu ceza sahasında topa elle dokunduğunda hakem hem kırmızı kartına başvurur hem de penaltı için düdük çalar. Son açıklanan kurallar doğrultusunda sadece vücuttan seken topların ele çarptığı durumlarda penaltı çalınmadığı bilinmektedir.

Yorum yapın