Futbolda Kaleci Kuralları

Futbolda kaleci mevkisi, oyun içindeki diğer mevkilere göre ayrı bir yere sahiptir. Kaleci, diğer takım arkadaşlarına göre en arkada duran ve kaleyi korumakla yükümlü olan oyuncudur. Futbolda kaleci kuralları içinde en temel husus, kalecinin kendi takımı ceza sahasının içinde olmasıdır.

Elbette gereken durumlarda kaleci, kalesini terk etme, açılma hakkına sahiptir. Kaleci, sahada topla ceza sahası içinde elle dokunmasına izin verilen tek oyuncudur. Ancak kaleci ceza sahasının dışında topa elle dokunursa direkt olarak kırmızı kart görür ve oyundan atılır. Kalecinin sakatlandığı durumlarda, tedavi de saha içinde gerçekleşir.

Futbolda Kalecinin Önemi

Bir futbol takımında en önemli pozisyonlardan birisi kalecidir. Bu nedenle futbolda kalecinin önemi göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. Kaleci, savunmanın en arkasında yer alır ve oyunu en iyi gören oyuncudur. İyi bir takımın kalecisinin çok fazla rol almadığı söylenebilir.

Ancak bir kaleciyi iyi yapan kritik anlarda yaptığı kurtarışlardır. Kaleciler pozisyon olmasa bile sürekli maça konsantre olmalıdır. Çünkü modern futbolca kaleciler sadece kurtarış yapan oyuncular değildir. Kaleciler artık oyun kurma ve takım arkadaşlarını yönlendirmede de son derece etkindir.

Futbol Tarihinin En Başarılı Kalecileri

Futbolda çok sayıda gol atan oyuncular kadar adını tarihe yazdırmış birçok kaleci de vardır. Hatta öyle ki IFFHS yani Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu tarafından 21. yüzyılın en iyi kalecilerinin seçildiği bir liste mevcuttur. Bu liste uyarınca futbol tarihinin en başarılı kalecileri ve aldıkları puanlar şu şekildedir:

 1. Gianluigi Buffon (199)
 2. Iker Casillas (197)
 3. Petr Cech (154)
 4. Edwin van der Sar (116)
 5. Oliver Kahn (99)
 6. Dida (90)
 7. Victor Valdes (82)
 8. Julio Cesar (76)
 9. Jens Lehmann (72)
 10. Roberto Abbondanzieri (68)
 11. Fabien Barthez (55)
 12. Pepe Reina (54)
 13. Rogerio Ceni (53)
 14. Francesco Toldo (52)
 15. Igor Akinfeyev (47)
 16. Jerzy Dudek (42)
 17. Tim Howard (36)
 18. Manuel Neuer (36)
 19. Santiago Canizares (35)
 20. Justo Villar (34)

Yorum yapın